Mohou zadavatelé využívat komerčních tržišť?

02.08.2017 11:22

Před koncem koncesních smluv současných tržišť se rozhořela bitva, zdali zadavatelé mohou dále využívat elektronických tržišť Gemin a Tender Market. MMR těsně před koncem června přišlo s prohlášením, že platit za provoz tržiště ze strany dodavatelů by se nemělo. Tímto prohlášením popírá své květnové stanovisko (viz níže), kde s komerčním provozem souhlasilo. Pikantní je, že celá bitva se týká zakázek malého rozsahu, kde neexistuje ani povinnost jejich elektronizace, natož pak nějaký požadavek na způsob fungování elektronického nástroje. Zdá se, že MMR považuje aktuálně za největší problém veřejných zakázek, situaci, kdy zadavatelé využívají stávajících tržišť a odolávají lákaní státního NENu. Současný stav, kdy bezmála polovina zadavatelů využívá necertifikované elektronické nástroje, MMR nevzrušuje. Hlavně, když kritici MMR nebudou nic fakturovat.Co na tom, že na NEN nejsou skoro žádní dodavatelé, hlavně je potřeba stará tržiště zadupat do země. Zničit co funguje a začít znova, směrem ke světlým zítřkům.

 

Stanovisko MMR

 

Předmět: Koncesni řizeni

Od: Vondraček Jiři

Datum: 16.5.2017 17:34

Komu: David Horky (david.horky@qcm.cz)

Kopie: Bogdanov Stanislav , "Jan Hradek

(jan.hradek@tendersystems.cz)"

 

Toto je stanovisko MMR k možnosti využití koncesního řízení při uvedeném obchodním modelu provozovatelů e-tržišť.

 

Vzhledem k aktuálnímu modelu (viz http://www.qcm.cz/novinky/provoz-e-trziste-gemin-od-1-7-2017), který je jedním ze stávajících provozovatelů elektronických tržišť nabízen, tedy:

·         Použití elektronického tržiště bude pro zadavatele zdarma,

·         Provoz tržiště bude hrazen vítěznými dodavateli, a to procentním poplatkem z vysoutěžené ceny veřejné zakázky malého rozsahu

 

jsou dle názoru MMR splněny podmínky pro uzavření koncesní smlouvy ve smyslu §174. U daného obchodního modelu:

a.       Existuje výkonová složka financování provozu elektronického tržiště – tj. pro provozovatele tržiště zde existuje podnikatelské riziko, že při nízkém využívání elektronického tržiště dojde ke snížení jeho příjmů.

b.      Je zde přenesené riziko zajištění dostupnosti elektronického tržiště – tj. pro provozovatele tržiště zde existuje podnikatelské riziko, že při výpadku provozu elektronického tržiště dojde ke snížení jeho příjmů v důsledku jeho sníženého využívání.

c.       Je zde přenesené provozní riziko - tj. pro provozovatele tržiště zde existuje podnikatelské riziko, že při provozních či funkčních problémech elektronického tržiště dojde ke snížení jeho příjmů v důsledku jeho sníženého využívání.

 

Nicméně si dovolujeme upozornit, že tato rizika na straně provozovatele elektronického tržiště nesmí být ve smlouvě omezována či jinak kompenzována (např. tím, že by zadavatel hradil určitý poplatek provozovateli za situace, kdy se do soutěže nepřihlásí jediný dodavatel, nebo za situace, kdy zadavatel odmítne uzavřít smlouvu s dodavatelem).

 

 

S pozdravem

 

Mgr. Jiří Vondráček

Vedoucí oddělení správy narod. elektr. nástr. a elektr. tržišť

Odbor elektronizace veřejných zakázek

 

Ministerstvo pro místní rozvoj

Staroměstské nám. 6

110 15 Praha 1