Certifikovat nebo necertifikovat?

MMR filozofuje o problému, zdali je potřeba používat certifikované elektronické nástroje.

Ministerstvo se týden po nabytí účinnosti nového zákona vyjádřilo k problému certifikace elektronických nástrojů: http://portal-vz.cz/cs/Aktuality/Informace-k-certifikaci-elektronickych-nastroju

Situace je taková, že vzhledem ke zpoždění, které mělo vydání vyhlášky č. 260/2016 Sb. o „Certifikaci elektronických nástrojů“ neexistuje k dnešnímu dni (10.10.2016) certifikační autorita, která by byla oprávněna certifikovat elektronické nástroje. Tuto skutečnost vnímáme jako velké pochybení MMR, neboť nebylo schopno nastavit prostředí pro plnohodnotné provozování elektronických nástrojů.

Zadavatelé však potřebují vypisovat veřejné zakázky a problémy MMR je příliš nezajímají. Jaké má tato situace řešení? Komerční provozovatelé elektronických nástrojů se nemohou vymlouvat na nemožnost přizpůsobit své nástroje pro nový zákon. Odpovědnost zadavatelů je prokázat shodu se zákonem (jak píše MMR) a velká část komerčních provozovatelů zvolila nejlepší cestu, kdy podstoupila certifikaci dle podmínek nové vyhlášky (například zde nebo zde). Certifikaci prováděla firma Relsie, která toto dělala již podle staré vyhlášky a která dokončuje akreditační proces na novou vyhlášku.

MMR je natolik zahleděné do vlastních problémů s nedodělaným Národním elektronickým nástrojem (NEN), že místo aby ocenilo, že jsou zde subjekty, které se snaží udělat něco pro zadavatele a poskytnout jim vyšší jistotu shody se zákonem, tak vydává stanovisko, kde zpochybňují vlastní zákon a vyhlášky. Co poradí MMR zadavateli, který vypíše zakázku na NENu a bude muset (nešťastný zadavatel, nikoliv MMR) před ÚOHS prokázat shodu NENu se zákonem („prokázat k datu zpracování dokumentu a pro dané zadávací řízení“ jak píše MMR v jiném článku)?

Jediným logickým důvodem, proč MMR vysvětluje zadavatelům, že „Certifikace není povinná“ se nám jeví obava o úspěšnost certifikace Národního elektronického nástroje. MMR patrně postupuje podle hesla, když NEN nemá certifikaci, nebude ji mít nikdo… Certifikace NENu nebude patrně triviální záležitost. Vzhledem k použité technologii budou velmi obtížně plnit pravidla přístupnosti, týdenní odstávka na začátku října bude mít nepříjemný vliv na 98% vyhláškou požadovanou dostupnost. Neimplementování některých postupů povede k nemožnosti jejich certifikace, pochybná soutěž na dodělání NENu, kdy 2 různé firmy upravují jeden produkt, patrně způsobí problémy při certifikaci prostředí, ve kterém se NEN vyvíjí a provozuje.

Kauza s (ne)certifikovanými nástroji znova ukazuje, že MMR se primárně stará o své zlaté vejce (NEN) a problémy běžných zadavatelů je příliš netrápí. Chceme však věřit, že i tato krize přispěje k tomu, že MMR si uvědomí, co by mělo být jejich primární starostí a zájmem.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*