Elektronická tržiště končí

Provoz elektronických tržišť se blíží ke konci a MMR se snaží přesvědčit provozovatele, aby tržiště nevypínali. Migrace dat na NEN se nedaří dle plánu a MMR se snaží zachránit situaci dopisováním si s koncesionáři.

Nezadržitelně se blíží konec elektronických tržišť, neboť koncesní smlouva s provozovateli vyprší dne 30. 6. 2017, tedy za 2 měsíce.  5 let provozu uplynulo velmi rychle a MMR začíná řešit, co bude následovat. Projekt elektronických tržišť se dá označit, jako úspěšný, neboť na 2 fungujících tržištích (Gemin TenderMarket) bylo zprocesováno několik set tisíc zakázek, je registrováno více jak 30 000 dodavatelů a zakázky zadává kolem 600 zadavatelů.

Na podzim 2010, kdy MMR smlouvu sestavovalo, patrně nikoho nenapadlo, že bude jednou i končit.  Jak jinak si vysvětlit, že koncesní smlouva neobsahuje žádná ustanovení, co se bude dít po jejím konci. Nejde přitom o triviální záležitost, neboť tržiště obsahují stovky tisíc zakázek, jejichž dokumentace musí být zveřejněna na profilu zadavatele ještě 5, ale mnohdy i 10 let po ukončení zakázky, neboť se to mnohdy týká dotačních titulů. MMR si to uvědomilo poprvé v září 2016, kdy se pokusilo zavázat koncesionáře k prodloužení provozu, ovšem zároveň sdělilo, že nemají počítat s žádnými platbami za prodloužení služeb, což se logicky nesetkalo se vstřícnou reakcí.

Jak tato kauza souvisí s Národním elektronickým nástrojem? MMR přišlo s geniální myšlenkou, že nechtěný NEN předělá na elektronické tržiště a tím do něj dostane zakázky. Že z toho zadavatelé nejsou nadšeni, není překvapením. Ve špičkách se v tržištích soutěží desítky zakázek denně a zkuste se orientovat v NEN, i když je tam jen pár stovek zakázek. Navíc na úspěšný provoz tržiště potřebujete tisíce aktivních dodavatelů, kteří budou podávat nabídky, ale NEN za 2 roky provozu jich dokázal přilákat jen asi 300.

Ministerstvo na začátku roku 2017 nabídlo zadavatelům používajícím tržiště, že převede jejich data do NEN. Není přesně známo, jak je v této aktivitě úspěšné, ale asi to nebude úplně jednoduché, neboť MMR začalo tlačit na koncesionáře a vyhrožovat jim problémy, pokud nebudou spolupracovat i po konci koncesní smlouvy. Tento dopis přišel minulý týden, předcházel mu ještě dopis z února.

Žádný z koncesionářů se nechystá porušovat uzavřenou koncesní smlouvu, nicméně je zřejmé, že nedává ekonomický smysl provozovat tržiště po konci smlouvy, pokud za tuto službu MMR odmítá platit. Místo zasílání vyhrůžek by MMR mělo raději začít jednat o oboustranně přijatelném kompromisu (pokud na něm má zájem), jako je například komerční provoz elektronických tržišť. První jednání ohledně ukončení provozu tržišť by se mělo uskutečnit příští týden, což 2 měsíce před koncem smluv se jeví spíše jako 5 minut po dvanácté.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*