Informace o budoucnosti NENu

Z několika zdrojů, kterým věříme, se k nám dostala informace, že MMR má velký problém s rozšířením NENu mezi další zadavatele. Pracovní skupina, která připravuje legislativní podklady pro provoz NENu v nadcházejícím období údajně zjišťuje, že velká část z větších zadavatelů má již v rámci svého elektronického nástroje realizované nějaké integrace na systémy ostatních agend jako je například ekonomický systém, spisová služba, autentizační služby, nebo nejnověji na registr smluv.

Implementace jakéhokoliv elektronického nástroje pro zadávání veřejných zakázek v prostředí zadavatele představuje netriviální projekt, který se skládá z řady projektových schůzek za účasti výrobce elektronického nástroje, pracovníků zadavatele i dodavatelů informačních systémů, se kterými je zapotřebí elektronický nástroj propojit. Pak následuje vlastní realizace propojení a navazující testování, dokumentace, pilotní provoz a uvedení do praxe. Provozovatel NENu ani MMR však nedisponuje žádným týmem konzultantů, který by takovou implementaci u zadavatelů prováděl, a i kdyby v budoucnu takovým týmem disponoval, jednalo by se o zcela zbytečně vynaložené náklady. MMR tak nyní opakovaně naráží na fakt, že NEN jako pouhá webová stránka, která obsahuje minimální množinu funkcionalit povinných pro elektronizaci zadávání veřejných zakázek, rozhodně nestačí k tomu, aby pokryla komplexní potřeby středních a větších zadavatelů.

Zkušenosti z dosavadního provozu NENu údajně ukázaly, že kvalita zpracování NENu je natolik slabá, že se tento systém nevyplatí upravovat, ale bylo by zapotřebí jej vyvinout znovu. Cena za tento vývoj byla odhadnuta na bezmála 200 milionů korun. Můžeme se tedy těšit, že budou vypsány další zakázky v jednacím řízení s uveřejněním v “režimu bez uveřejnění” s předem známým vítězem? (o podobné pochybné zakázce na rozvoj NENu jsme psali zde).

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*