MMR liberalizuje trh elektronického zadávání

Je příjemné se dočíst v tiskové zprávě MMR, že úřad vítá liberalizaci trhu elektronických nástrojů. Bude to snad znamenat, že MMR upustí od svých plánů monopolizovat celý trh na státním systému NEN? Nevíme, dle našich informací není vypořádáno ze strany MMR ani návrh usnesení vlády ke zprávě o fungování elektronických tržišť za rok 2016, ani návrh MMR k povinnému používání NEN. Ale třeba to do avizovaného příštího týdne stihnou, jinak to působí jako trochu uspěchané prohlášení.

Nicméně v tiskové zprávě se vyskytuje několik zajímavých spojení:

  • MMR se snaží přesvědčit odbornou veřejnost, že znárodnění trhu elektronických nástrojů a zavedení povinnosti používat NEN je nám diktováno z EU. Není tomu tak. EU vyžaduje elektronizaci procesů veřejných zakázek, což beze zbytku zabezpečují všechny certifikované elektronické nástroje, kterých je aktuálně bezmála 10.
  • Doposud se MMR chlubilo výsledky provozu elektronických tržišť (viz zpráva o jejich fungování), najednou však „zneužívají státní dotační politiku“. Jaké dotace tržiště dostávání však už MMR neobjasňuje.
  • MMR se pokouší vysvětlit, proč NEN stojí násobně více než komerční nástroje a hovoří o „malých tržištích“. Nicméně tyto tržiště obsloužila za dobu své existence více jak 250 000 zakázek, zatímco NEN za dobu svého fungování (od 2014) zpracoval jen asi 1000 zakázek.
  • Statistiky na NEN asi pracují špatně, neboť jsme se dopočítali o 8 mld. Kč zakázek méně, než se chlubí MMR. Jak došli na 1700 firem a institucí vůbec netušíme, ale víme, že za posledních 12 měsíců na NEN podávalo nabídku jen 280 subjektů.
  • Tisková zpráva hovoří o ekonomické kalkulaci provozu etržišť – škoda jen, že se MMR při její tvorbě nezeptalo nikoho, kdo opravdu tržiště provozuje.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*