MMR vyhlašuje válku

Když se MMR nedaří rozptýlit obavy o svoji schopnost vypsat správně veřejnou zakázku a případně podat rozklad k rozhodnutí, které se jim nelíbí, je potřeba svést pozornost někam jinam. Nejlépe vyhlášením války. (viz tisková zpráva MMR Válka o NEN pokračuje…)

Bída byla v minulosti často příčinou radikalizace mas a vedla mnohým válkám. Že by MMR vyhlásilo válku svým občanům jako reakci na bídné výsledky projektu NEN? Nechme spekulací a pokusme se uvést alespoň částečně informace na pravou míru. Detaily celé debaty, kterou tisková zpráva komentuje, najdete zde:  NEN – Národní elektronický nástroj, případně zde.

Za sebe prohlašuji, že žádnou válku s MMR nechci. MMR potřebujeme, je nezbytné, aby někdo připravoval zákony, nastavoval pravidla a kultivoval (v tomto případě) prostředí zadávání veřejných zakázek. Ale jsme bytostně přesvědčeni, že sudí se nemá motat do hry a to i v případě, že je přesvědčen, že by to dělal lépe, levněji, radostněji.

Proč si myslíme, že MMR používá více silná slova a politiku, než počty a zdravý rozum?

MMR: „Není pravda, že NEN nefunguje“

Pokud NEN používá jako profil zadavatele po 4 letech vývoje, 14 měsících testovacího provozu a 16 měsících ostrého provozu v kombinaci s marketingovou kampaní MMR celých 0,56% zadavatelů (92 zadavatelů), pak o fungování se nedá hovořit. Komerční subjekt by projekt dávno zavřel. NEN žije jen kvůli bezednému rozpočtu MMR. Jak může NEN fungovat, když ani skoro 3 měsíce po účinnosti nového zákona nemá certifikaci na něj?

MMR: „Není pravda, že by podobné služby měly být pouze komerční“

Nikdo netvrdí, že podobné služby by měly být pouze komerční, ale je pravda, že MMR celým průběhem tohoto projektu se o tom všechny snaží přesvědčit. Utratit za NEN více jak 500 mil korun, a za bezmála 3 roky fungování v něm zpracovat 500 zakázek, když komerční nástroje procesují každý měsíc více jak 7 000 zakázek, opravdu nevrhá dobré světlo na „státní“ řešení.

MMR: „Není pravda, že NEN bude jediným nástrojem pro elektronizaci zakázek

MMR si potřebuje hlavně ujasnit celou strategii elektronizace. Pokud je jedním z cílů, které si MMR napsalo do své strategie „Stanovení povinnosti využívání profilu zadavatele NEN všemi zadavateli do 31.12.2018“ a „Stanovení povinnosti využívání NEN všemi zadavateli dle zákona o zadávání veřejných zakázek do 31.12.2020“ pak příběhy o nepovinnosti nejsou příliš důvěryhodné.

Stále doufáme, že MMR svoji válku přehodnotí a nebude se snižovat do role komerčního subjektu, kde „válčení“ s konkurenty o klienty dává jakýsi smysl.

David Horký

předseda eBA

www.e-ba.cz

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*