NEN – realita provozu

Ministerstvo pro místní rozvoj se opakovaně chlubí výsledky elektronického nástroje NEN. Hovoří o zakázkách za 20-21 miliard Kč, 1200 dodavatelích a 448 zadavatelích (například zde, nebo zde)

Podívejme se, jaká je realita:

Ke dni 31.5.2017 mělo elektronický nástroj NEN zaregistrováno 198 zadavatelů, což tvoří 1.12% z celkového počtu registrovaných zadavatelů ve věstníku veřejných zakázek.

Statistický modul NEN ukazuje, že od ledna 2013 do června 2017 je v systému registrováno celkem 1261 zakázek s předpokládanou hodnotou 13 mld. Kč a výslednou 15,16 mld Kč. (statistika „zadávacích postupů podle fáze“). Zde se sluší připomenout, že NEN je snad jediný nástroj na trhu, kde vysoutěžené ceny jsou vyšší, než zadaná předpokládaná hodnota. Jak tímto způsobem chce MMR dosáhnout deklarovaných 5 mld. Kč úspor, netušíme.

Registr dodavatelů aktuálně čítá 1538 subjektů, nicméně velká část firem byla zaregistrována v rámci testovacího provozu, nebo rámci uveřejnění informací o zakázce. Reálnější obraz skýtá statistika o aktivitě dodavatelů. Za posledních 12 měsíců bylo aktivních 311 subjektů, které podali celkem 588 nabídek, což je 1,9 nabídky na aktivní subjekt za celý rok. Toto číslo nesvědčí příliš o vysokém používání nástroje NEN.

NEN obsahuje spoustu zajímavých informací, například statistiku počtu zakázek za jednotlivé měsíce, kde se letos pohybuje mezi 100 a 144 zakázkami měsíčně, což je provoz na tržištích za ½ dne.

Tyto čísla vedou ke 2 závěrům: Buď systém NEN neposkytuje spolehlivé údaje, nebo MMR překrucuje fakta.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*