Rozvoj NENu

30.05.2016 11:34

MMR bez soutěže za 50 milionů upravuje NEN

 

Již v dubnu jsme informovali, že MMR zrušilo zakázku na dodělání NENu a jeho přizpůsobení novému zákonu o veřejných zakázkách.

MMR chtělo touto zakázkou dokázat, že rozhodně při vývoji NENu není závislé na jednom dodavateli a současném provozovateli systému – firmě Tesco SW. Tuto závislost vytýká MMR jak audit Evropské komise, tak i Nejvyšší kontrolní úřad. MMR k tomu vydalo následující tiskovou zprávu.

 

Jak zakázka probíhala?

Zakázka byla vypsaná na předpokládanou hodnotu 15 mil Kč. Zadávací dokumentace byla bezesporu psaná na vybrané uchazeče, což se . Už jen fakt, že předmětem zakázky jsou programátorské úpravy stávajícího systému, ale na zdrojový kód aplikace se může podívat jen ten, kdo vyhraje je důkaz, že o žádnou soutěž jít nemělo. Dva z největších poskytovatelů podobných systémů v ČR se snažili zakázky účastnit, formou dodatečných dotazů se pokusili napravit informační handicap, který MMR vytvořilo.

Ve finále MMR zakázku zrušilo, protože dostalo pouze jedinou nabídku DEZADATA GROUP spol. s r.o., IČO 26812428 za cenu 54 474 200 Kč, což samozřejmě nesplnilo zadávací podmínky. Ještě zajímavější je se podívat podrobněji na tohoto jediného uchazeče. Její jednatel RNDr. Vladimír Vašek prodal v lednu 2016 svoji společnost s podobným názvem DEZADATA spol. s r.o. firmě TESSELA HOLDING SE, IČ: 04394232, která má statutárního ředitele RNDr. JOSEFA TESAŘÍKA. A jsme doma – RNDr. Tesařík je předsedou představenstva TESCO SW a.s., což je dodavatel a provozovatel systému NEN. Aby o spolupráci nebylo pochyb, tak nabídka DEZADATA GROUP obsahuje jediného subdodavatele a tím je DEZADATA spol s.r.o. pana Tesaříka.

 

Všechno dobře dopadlo a můžeme si říci, že soutěže spojené s národním elektronickým nástrojem probíhají transparentně?

Nikoliv: V zakázce nastal překvapivý vývoj - Minulý týden MMR uveřejnilo dokumentaci ze které vyplývá, že zakázku napřímo přidělilo neúspěšnému uchazeči Dezadata Group pomocí jednacího řízení s uveřejněním v režimu bez uveřejnění za cenu 49 643 154 Kč. Detaily této úsměvné konstrukce najdete v Národním elektronickém nástroji. Bohužel v NENu nejde na zakázku odkazovat, takže zájemci musí vyhledat zakázku č. N006/16/V00000528
 

Tímto krokem MMR potvrdilo, že stává rukojmím svého vlastního dodavatele. Tzn. systém NEN může rozvíjet a spravovat pouze jeden subjekt, který nemá konkurenci a může si diktovat podmínky. To je viditelné i na této poslední zakázce, která byla původně vypsána s předpokládanou hodnotou 15 mil Kč, což bylo pro monopolního dodavatele  patrně málo, takže se dohodl s MMR na ceně bezmála 50 mil Kč. Tato situace se nazývá "vendor locked-in" a důvěrně ji známe z jiných projektů jako je např. Opencard, IZIP, sKarta, elektronické mýtné, apod.

 

K dovršení této komedie už zbývá jen slavnostní oznámení MMR, že úspěšně snížili cenu o 5 mil, proti původní nabídce a pochlubení se „důkazem“, že v případě NENu rozhodně nejsou v závislé pozici na firmě Tesco SW, protože úpravy zadali firmě Dezadata Group, která s Tesco SW nemá žádné přímé vazby.

 

My jsme však přesvědčení, že situace, kdy MMR přidělí zakázku firmě personálně propojené s původním dodavatelem za trojnásobnou cenu, než byla původní předpokládaná hodnota zakázky, není jen komedie, ale že jsou minimálně naplněny znaky pletichy při zadávání veřejné zakázky.