Nezvládnutý sourozenec NENu: monitorovací systém MS2014+ může připravit ČR až o 650 miliard korun

V posledních dnech vyšel najevo velký problém Ministerstva pro místní rozvoj, týkající se zakázek souvisejících s pořízením a provozem softwarového nástroje pro podporu čerpání dotací „MS2014+“. Pořízení tohoto softwaru, který pochází z dílny stejných firem jako Národní elektronický nástroj NEN (DATASYS a Tesco SW), je obestřeno řadou otazníků. Zpráva auditního orgánu spadajícího pod Ministerstvo financí nalezla v postupu zadávání zakázek souvisejících s projektem údajně řadu pochybení a celou věc nyní prošetřuje i protikorupční policie. Všímá si i evropská komise. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová použila v této souvislosti v pořadu Interview ČT24 (23. 4. 2015) dokonce i slova jako KARTEL a PODVOD. Ohroženy tak jsou evropské dotace pro celé Česko v řádu stovek miliard korun. Bez podobného softwaru totiž půjdou čerpat velmi obtížně, ne-li vůbec.

Vlastní názor na věc si může udělat i každý návštěvník profilu zadavatele Ministerstva pro místní rozvoj (webové stránky, kde jsou povinně zveřejňovány informace k veřejným zakázkám), ze kterého je patrné, že na 90% finančního objemu všech zakázek souvisejících  projekty MS2014+ a NEN participovaly dvě firmy – DATASYS a TESCO SW (v pozici dodavatele, subdodavatele, popř. formou konsorcia). Oba projekty vznikaly zhruba ve stejné době a podílely se na nich stejné osoby na ministerstvu. Způsob výběru vítěze byl také ve všech případech nápadně podobný – s významným zastoupením necenových hodnotících kritérií, jejichž relevance může být pro některé spíše úsměvná.

Je tak možná jen otázkou času, kdy podobný osud potká i projekt Národního elektronického nástroje NEN, který se kauze systému MS2014+ až nápadně podobá.

Celý rozhovor s ministryní Karlou Šlechtovou k tématu problematického informačního systému MS2014+ naleznete na webu České televize http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10095426857-interview-ct24/215411058040423.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*