Vymahatelnost rozhodnutí ÚOHS

Listopadové rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže ohledně zakázky na dodělání NEN a jeho přizpůsobení na zákon č. 136/2016 Sb. je dostatečně známé. Úřad označil postup Ministerstva pro místní rozvoj za flagrantní obcházení zákona, udělil pokutu 500 tis. Kč a zakázal plnění smlouvy s dodavatelem DEZADATA GROUP.

Jaká byla reakce MMR? Žádná – plnit smlouvu ministerstvo nepřestalo, dokonce proplatilo 11 mil. Kč zhotoviteli, který měl zakázáno zhotovovat. V březnu se MMR vyjádřilo k žádosti o informace, kterou jsme poslali před Vánoci, a potvrdilo, že:

  1. Žádnou dohodu o vypořádání smlouvy se zastaveným plněním nemají.
  2. Netuší, co bylo uděláno, neboť inventarizace doposud neproběhla. Ponechme stranou za co tedy MMR proplácelo přiznaných 11 mil. Kč.

Protože práce společnosti DEZADATA i v březnu 2017 dále pokračují (tedy skoro 4 měsíce po zákazu plnění smlouvy) – viz například dokumentovaná aktivita z vývojového prostředí k Věstníku veřejných zakázek, nebo samotná certifikace elektronického nástroje NEN ke dni 13.2.2017, která byla rovněž předmětem smlouvy, rozhodli jsme se požádat ÚOHS, aby zakročil.

Dali jsme tedy podnět k zahájení exekuce a vymožení zastavení smlouvy. Nicméně další vývoj demonstruje situaci, kdy někdo je před úřadem „rovnější“. ÚOHS totiž podnět vyřešil tím, že zeptal účastníků, zdali zastavili plnění, ti mu samozřejmě potvrdili, že zastavili. ÚOHS následně prohlásil, že je všechno v pořádku, protože se už neplní.

Jaké plyne poučení z tohoto příběhu?  Temná strana vítězí – MMR podvodem přidělí napřímo veřejnou zakázku spřátelené firmě. Ostatní dodavatelé, kteří byli tímto postupem spolehlivě vyšachováni, si stěžují na ÚOHS. ÚOHS po půl roce jim dává zapravdu, konstatuje porušování zákona, uděluje pokutu a zastavuje smlouvu. MMR kontruje, že se v podstatě nic neděje, protože smlouva je již splněna, suverénně proplácí dílo i v době zákazu plnění a směje se všem ostatním.  Ukazuje se, že celé řízení u Úřadu je zbytečné, neboť pokutu zaplatí státní rozpočet a na zákaz plnění smlouvy se při troše odvahy můžete vykašlat. Jaký příklad tímto dává garant zákona o veřejných zakázkách, nechám na zvážení ctěných čtenářů.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*