Zadavatelé na NEN v ohrožení

ÚOHS s konečnou platností potvrdil pokutu pro MMR a zakázal plnění smlouvy na úpravu NEN na zákon 134/2016 Sb. MMR vydalo tiskovou zprávu o tom, že se v podstatě nic neděje, jen přesoutěží „dodavatele servisu“.

Jak je to doopravdy?

MMR na jaře 2016 přihrálo napřímo přes bílého koně (firmu DEAZADATA GROUP) zhotoviteli NENu, firmě Tesco SW, zakázku na dodělání NENu a jeho přizpůsobení na nový zákon o veřejných zakázkách. Cena zakázky byla více jak trojnásobná proti předpokládané hodnotě a dosáhla 50 mil Kč.

Ostatní uchazeči se obrátili na ÚOHS, který jim dal zapravdu a v 80ti stránkovém odůvodnění strhal tento postup ministerstva, když ho mimo jiné, označil za flagrantní porušení zákona dosahující nejvyššího stupně. MMR dostalo 500 tisíc Kč pokutu a zákaz planění smlouvy. Ministryně Šlechtová bojovně kontrovala odvoláním, soubojem znalců atd… Nic z toho však nebylo, protože se ukázalo, že MMR své odvolání nedokázalo správně podepsat. ÚOHS finálně 8.2.2017 potvrdil, že rozklad MMR nepodalo včas, takže rozhodnutí o pokutě i zákazu plnění smlouvy platí s účinností ke dni 7.12.2016

Smlouva, jejíž plnění ÚOHS zakázal, obsahovala 2 hlavní etapy:

  1. Úprava NENu na nový zákon  – mělo být dokončeno do 15.1.2017
  2. Provozování upraveného NENu – plnění 48 měsíců

Zadavatelé, kteří používají jakýkoliv elektronický nástroj (byť jen jako profil k uveřejňování informací o zakázkách) si musí být jisti, že používají nástroj, který je v souladu se zákonem. Pokud není zakázka uveřejněna na správném nástroji, není v podstatě uveřejněna vůbec a nejen, že je zakázka napadnutelná, ale zadavatel se dopouští správního deliktu.

MMR od října 2016 tvrdí, že je vše v pořádku, NEN splňuje požadavky zákona, rozhodnutí ÚOHS na to nemá vliv atd… Ale je jasné, že MMR neříká celou pravdu:

  • Jak může být NEN v souladu se zákonem v období 10/2016 – 1/2017, když smlouva o úpravě NEN počítá s dokončením úprav až v lednu 2017?
  • UOHS zastavil plnění smlouvy 7.12.2016, MMR to dopisem ministryně uznalo. Co se tedy na NENu o vánocích 2016 horečně nasazovalo? Pokud se nasazovalo bez smlouvy, stejně to neodpovídá požadavkům zákona.
  • Jak může být NEN v souladu se zákonem, když nemá podporu – požadavek na podporu je ve vyhlášce 260/2016 Sb.

Všechny indicie naznačují, že MMR je ochotno obětovat zadavatele a jejich zakázky, které nalákali na NEN ve jménu velkého plánu na centrální elektronický nástroj. NEN v současné době bezpochyby nesplňuje požadavky zákona, ale MMR suverénně přesvědčuje zadavatele, že NEN je bezpečné prostředí pro jejich veřejné zakázky. Nicméně zrušených zakázek na NENu z důvodu nesouladu se zákonem začíná výrazně přibývat.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*